Prześladowanie chrześcijan jest zjawiskiem występującym na przestrzeni wieków w wielu krajach. Pomimo tego, że większość  mediów nie podejmuje tematu otwartej walki z chrześcijanami, to jedno ze źródeł podaje, że rocznie około 170 000 chrześcijan oddaje życie za swoją wiarę. Bieżące  statystyki pokazują, że każdej doby mordowanych jest 465 chrześcijan tylko dlatego, że są wyznawcami Chrystusa.

Ta nieprawdopodobnie wysoka liczba świadczy o braku tolerancji religijnej wobec katolików, podczas  gdy my musimy mieć ją na uwadze wobec innych religii. Ponadto powstaje w Europie coraz więcej meczetów, a na Bliskim Wschodzie kościół nie może istnieć. Walka między wyznawcami różnych religii trwa jednak od zawsze. Sama w sobie jest zjawiskiem naturalnym, lecz zdecydowanie nie powinna przybierać brutalnych skrajności.

Najgorzej sytuacja wygląda w krajach islamskich, gdzie chrześcijanie muszą ukrywać swoje poglądy religijne. W przeciwnym wypadku grożą im za to tortury, utrata pracy, miejsca w szkole, a w najgorszym razie – pozbawienie życia. Dla przykładu : w Arabii Saudyjskiej wolność religijna nie istnieje, a odejście od islamu jest karane śmiercią. Zabroniona jest także budowa kościołów, posiadanie Biblii, różańca oraz modlitwa przez turystów katolickich. Najnowszym dowodem na ten fakt jest aresztowanie w 2013 roku 50 Etiopczyków, którzy brali udział w nabożeństwie. Nie najciekawiej wygląda także sytuacja w Egipcie, kraju podlegającym islamizacji, a także w stolicy Iraku, gdzie w 2010 roku chrześcijanie zostali zaatakowani podczas mszy w katedrze kościoła katolickiego. Zginęło wówczas 58 osób. Ciągłe prześladowania, ataki bombowe, niszczenie kościołów, brak możliwości zajęcia przez wyznawców Chrystusa stanowiska państwowego sprawia, że muszą oni opuszać swoje domu lub z obawy o życie własne i innych, stają się wyznawcami Allaha. W Iranie msze święte nieustannie są monitorowane, aktywni chrześcijanie poddawani są ciągłym przesłuchaniom, wtrącani do więzienia, katowani. W Sudanie muzułmański rząd wypowiedział dżihad - świętą wojnę przeciwko chrześcijańskiemu południu. Katolickie rodziny są terroryzowane, kobiety gwałcone i wraz z dziećmi sprzedawane. Dewastuje się im także pola, domy, mordowane są losowo wybierane osoby. Głośna stała się historia chrześcijanki - Asi Bibi, skazanej za bluźnierstwo przeciw islamowi.

Walka religii trwa także w Republice Środkowoafrykańskiej, w której blisko połowę ludności stanowią chrześcijanie, a 15 % muzułmanie. Jak potwierdza ONZ zniszczono tam wiele kościołów, częstym zjawiskiem są mordy, gwałty, dewastacja mienia. Różnice religijne są tak wielkie, że nastawieni wrogo wyznawcy obydwu wyznań dokonują na sobie masowych masakr. Ataki kierowane są także na polskich misjonarzy.

Wbrew powszechnemu przekonaniu prześladowanie chrześcijan ma także miejsce w Europie. Włoski badacz nowych ruchów religijnych, Massimo Introvigne w jednej z wypowiedzi stwierdza, że „Zaprzeczanie chrześcijańskim korzeniom Europy stanowi przygotowanie do dyskryminacji chrześcijan” Nowoczesny, zachodni świat zgodnie z zasadą postępu wprowadza politykę antychrześcijańską, gdyż religia jest zagrożeniem wartości XXI wieku. Działania te jednak nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Pod pretekstem tolerancji, konsekwentnie walczy się z tradycjami chrześcijańskimi. Media nieustannie pokazują społeczeństwu grzechy katolickich księży, a władza stara się zniszczyć doszczętnie wartości chrześcijańskie. W Europie na boczny plan odchodzi pojęcie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, wprowadza się model rodziny 2 + 1, zezwala się na związki homoseksualne. Coraz to nowsze ustawy są absurdalne. Przykładem tego jest Francja, której władza w dokumentach państwowych zakazuje używania określeń „ojciec” i „matka”, a zastąpiono ich mianem „rodzic I”, „rodzic II”. Chcąc oddalić Europę od chrześcijaństwa powstają ustawy zezwalające na aborcję, eutanazję. Wiedeńskie Obserwatorium zauważyło, że parady homoseksualistów są akceptowane, zaś na spotkania i modlitwy katolików patrzy się podejrzliwie. Wiele państw europejskich próbuje zniszczyć nawet ludzkie sumienia poprzez :

- aborcje jako obowiązkowy trening dla położników i ginekologów w Holandii

- brak regulacji prawnej w Szwecji, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem. Istnieje także obowiązkowa edukacja seksualna dla dzieci.  

- skazywanie na 6 miesięcy pozbawienia wolności kierowników irlandzkich urzędów stanu cywilnego za nie uczestniczenie w ceremonii zawarcia związku przez parę homoseksualną

Coraz bardziej nasila się publiczne ośmieszanie chrześcijan, zdejmowanie krzyży, znieważania Kościoła Katolickiego, który stanowi największą siłę w obronie życia ludzkiego, rodziny, godności i jest zagrożeniem dla próby manipulacji społeczeństwem przez rządy.

Pora na przytoczenie opinii specjalistów na temat walk religijnych.  Amerykański politolog Jonathan Fox stwierdza, że „Na jedno państwo, w którym sytuacja chrześcijan się poprawia, przypadają dwa albo trzy kraje, w których się ona pogarsza”. Podobnego zdania jest Volker Kauder - szef frakcji chadeckiej w niemieckim Bundestagu. Uważa on, że tematem prześladowania chrześcijan powinna zająć się europejska polityka zagraniczna. Jeden z ekspertów  ONZ ostrzega: „Świat schodzi niebezpiecznie na drogę wojny i represji; drogę, która — co bardzo prawdopodobne — doprowadzi do jeszcze ostrzejszej konfrontacji; która może rozpętać terroryzm, ponieważ ruchy terrorystyczne powstają i rozwijają się tam, gdzie wolność jest ograniczana, a ludzie są pozbawieni ochrony”.

Nadzór nad przestrzeganiem zasad tolerancji i prawa do wolności wyznania sprawuje wiele instytucji oraz organizacji. Należą do nich m.in.  „Open Doors Polska”, „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Chrześcijanie powinni walczyć o swoje prawa i tolerancję, której przecież od nich także się wymaga.

Na świecie rozwinęło się wiele religii, których wyznawcy uważają, że ich wyznanie, filozofia i reguły dają prawo do sprzeciwiania się innym religiom. Jest to przyczyną występowania wzajemnych ataków. Ludzie powinni dbać jednak o to, by różne poglądy, wyznania nie były powodem cierpienia niewinnych osób.  

Joanna Mach

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prześladowania_chrześcijan

http://christianitas.pl/?sr=!czytaj&dz=13&id=1130

http://znakiczasu.pl/samo-zycie/111-cena-wolnosci

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=265

http://www.radiomaryja.pl/polecamy/afrykanskie-morze-krwi/