- Opublikowano: 10 grudzień 2013
- Odsłony: 1144
13 XII przypada 32 rocznica wprowadzenia przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego w Polsce. Był to trudny czas dla Polaków, a także okres próby dla takich wartości jak patriotyzm i ojczyzna. Pacyfikacje strajków i manifestacji , pobicia, cenzura, podsłuchiwane rozmowy i dziesiątki tysięcy ludzi w więzieniach, to „normalność” tamtych czasów.
Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak ciężkie było wówczas życie, które władza komunistyczna utrudniała i komplikowała na każdym kroku. Dlatego też, aby przybliżyć wszystkim ten niekiedy zapominany okres naszej historii do 2 L.O. , dzięki staraniom pani Ireny Zatorskiej i Elżbiety Nicpoń, udało się sprowadzić wystawę zorganizowaną przez IPN Odział w Rzeszowie, która przedstawia historię stanu wojennego wraz z działalnością Solidarności. Wystawa przybliża nie tylko to co działo się wówczas w Warszawie, lecz także to co miało miejsce w Rzeszowie i na Podkarpaciu. IPN-owska ekspozycja prezentuje realia, jakie zapanowały w PRL-u po wprowadzeniu Stanu Wojennego - puste półki sklepowe, kartki na żywność i cenzurowane listy, godzinę milicyjną a także wszechobecny strach i terror tamtych czasów. Jak podkreśla pani Irena Zatorska : „Wystawą "Stan wojenny" chcemy przybliżyć pamięć o tych, którzy w tamtym czasie stali w samym oku cyklonu - o internowanych działaczach "Solidarności", górnikach zabitych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek", dzieciaków, które szły pod ścielące się gazy. Tym ludziom zawdzięczamy wolną Polskę i chcemy im w taki sposób powiedzieć "Pamiętamy o Was".
Wystawa znajduje się w szkolnej bibliotece. Można ją oglądać w godzinach, w jakich czynna jest biblioteka. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy, aby przynajmniej w ten sposób została uczczona pamięć poległych i zamordowanych w tym smutnym dla Polski okresie.
Małgorzata Ryzner
Patryk Wołowiec