- Opublikowano: 05 grudzień 2013
- Odsłony: 1799
„Jedno dziecko... jeden nauczyciel... jedno pióro ...i jedna książka - może zmienić świat. Edukacja przede wszystkim.”
„Dajcie nam książki i pióra. To nasza najpotężniejsza broń."
2 grudnia 2013 roku w II LO gościliśmy panią Ewę Nowak – Koprowicz, przedstawicielkę Europe Direct z siedzibą w Rzeszowie, w ramach warsztatu „Europa 2020 - Moja Europa" na temat celów edukacyjnych Strategii Europa 2020. Dokument został podpisany w 2010 roku w celu zadbania o przyszłość Europejczyków i obejmował pięć głównych obszarów między innymi edukację.
Na świecie ponad 65 000 000 osób nie ma dostępu do edukacji, do zdobywania wiedzy, do wykształcania własnego zdania w różnych dziedzinach życia. Tylko 2 uniwersytety europejskie są na liście 20 najlepszych uniwersytetów świata. Wiedza to ogromny skarb. Parlament Europejski postanowił zadbać o to, żeby w krajach Unii Europejskiej obniżyć wskaźnik osób kończących przedwcześnie edukację, a zadbać o wykształcenie wyższe.
Najwięcej Europejczyków kończących przedwcześnie naukę szkolną, którzy nie kontynuują kształcenia lub szkolenia w UE zamieszkuje Maltę, Hiszpanię, Portugalię i Włochy, a najmniej - Czechy, Słowację, Słowenię i Polskę. Najwięcej osób z wykształceniem wyższym w wieku 30 - 34 lat zamieszkuje Irlandię, Wielką Brytanię, Szwecję, Luksemburg, Litwę i Cypr, a najmniej - Maltę, Rumunię, Słowację i Włochy.
Musimy pamiętać, że wybierając zawód należy sprawdzić rynek pracy. Powinniśmy się nieustannie kształcić i dostosowywać do wymogów Unii Europejskiej. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie będziemy pracować w swoim zawodzie, dlatego musimy być elastyczni i się przekwalifikowywać. Jeśli chcemy pracować w Polsce musimy znaleźć zawód, który będzie do nas pasował i zapewni nam byt. Jeśli zaś postanowimy wyjechać za granicę - powinniśmy sprawdzić, jakiego pracownika szuka się w danym kraju. Nade wszystko musimy zwrócić uwagę na to, aby robić to, co lubimy, bo inaczej praca będzie tylko utrapieniem, a pieniądze wynagrodzeniem za męki.
Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo młodą dziewczynę, która otrzymała nagrodę Sacharowa* 2013, jest to Pakistanka - Malala Yousafzai - międzynarodowa bojowniczka o prawa dziewcząt i kobiet. W jej kraju edukacja według władz nie jest najważniejsza, nie jest nawet ważna, a szczególnie edukacja dziewcząt. Uważa się, że w tym kraju nauka jest potrzebna do 11 roku życia, a dzieci należą do rodziców. To rodzice jako "właściciele" człowieka mogą o nim decydować, dzieci są niewolnikami. Dziewczęta wychodzą za mąż, kiedy rodzice wyrażą na to zgodę, później należą do mężów.
Malala już w wieku 11 lat podjęła bardzo ważną decyzję mianowicie zaczęła prowadzić bloga pod pseudonimem Gul Makai, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowaniu o własnym losie. Tym samym naraziła się władzom, które wydały na nią wyrok. Dziewczyna w 2012 roku została postrzelona, a dzięki pomocy Wielkiej Brytanii, została przetransportowania na Wyspy Brytyjskie i tam obecnie mieszka. Nie może wrócić do ojczystego kraju, gdyż grozi jej tam śmierć. Malala jednak nie poddaje się i walczy o prawa kobiet, a oto jej słowa podczas wystąpienia na forum ONZ:
„Jedno dziecko... jeden nauczyciel... jedno pióro ...i jedna książka - może zmienić świat. Edukacja przede wszystkim.”
„Dajcie nam książki i pióra. To nasza najpotężniejsza broń."
Z inspiracji tej odważnej młodej kobiety ustanowiono także 11 października - Międzynarodowym Dniem Dziewcząt jako święto walki o równe traktowanie dziewczynek i pomoc młodym ludziom w walce o edukację, w walce o lepszą przyszłość.
Biorąc za wzór postawę Malali, powinniśmy z każdym dniem starać się zdobywać nową wiedzę, doceniając fakt, że mamy do niej tak łatwy dostęp. Naszym obowiązkiem jest wspierać osoby walczące w różnych miejscach świata o możliwość edukacji.
* Nagroda przyznawana osobom szczególnie zasłużonym w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Ustanowiona przez Parlament Europejski i nazwana na cześć radzieckiego naukowca oraz działacza politycznego Andrieja Sacharowa.
Izabela Rejman