- Opublikowano: 16 listopad 2013
- Odsłony: 1039
13 listopada 2013 r. uczniowie klas: 1f i 3f wzięli udział w wystawie fotokopii dokumentów archiwalnych pt. Odgłos Powstania Styczniowego na Humańszczyźnie. Spotkanie miało miejsce w Miejskim Domu Kultury.
Gościem spotkania był prof. Igor Krywoszeja ( Dyr. Naukowy Polskiego Centrum Kulturalno Oświatowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Humaniu; Sekretarz Naukowy Państwowego Historyczno – Archiwalnego Rezerwatu ,, Stary Humań”), który w imieniu wspomnianego już Centrum podpisał umowę o współpracy z Miejskim Domem Kultury w Łańcucie ( podpisał je Dyrektor MDK Andrzej Piechowski). Celem owego porozumienia jest rozszerzanie wymiany kulturalnej i artystycznej zaprzyjaźnionych narodów. Ważnym aspektem będzie także organizacja konferencji kulturalnych. Sygnotariusze wyrazili także chęć pogłębienia relacji pomiędzy młodzieżą obu krajów.
Następnie prof. Krywoszeja wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Wyświetlony został film o historii Humania – jednego z najpiękniejszych miast prowincjonalnych na Ukrainie. Humań leży na trasie Kijów – Odessa. Często odwiedzane przez rosyjskich imperatorów i twórców kultury. Niestety często także stawało się obiektem najazdów hord mongolskich. Warto wspomnieć o wielu interesujących obiektach na terenie miasta np.: soborze św. Mikołaja, bazyliańskim Monastyrze, Sofijówce (pisał o niej Stanisław Trembecki). Podkreślona została wielokulturowość miasta. Obecnie Humań ma ok. 90 tys. mieszkańców i prężnie się rozwija przy zachowaniu harmonii środowiska. Od 2004 r. Łańcut i Humań są miastami partnerskimi, choć kontakty kulturalne były utrzymywane od dawna.
Następnie przyszedł czas na oglądanie wystawy. Zobaczyć można było fotokopie kilku XIX-wiecznych dokumentów ze zbioru kijowskiego archiwum. Licealiści mogli zobaczyć m. in.: listy pisane cyrylicą, raporty i instrukcje kierowane przez generała – gubernatora do urzędników. Zbiory objęły także listę zabitych powstańców powiatu humańskiego. Prof. Igor Krywoszeja wygłosił także wykład wokół 150 rocznicy powstania i jego ,,odgłosu’’ na ziemiach ,, wiejskiej pracyi kozackiej śmiałości’’. Przekazał także publikacje pt. Powstanie styczniowe na Humańszczyźnie, która zostanie upubliczniona w szkolnej bibliotece.
Takie spotkania pokazują, że historia ma bardzo istotny wpływ na nasze życie. Jest także ważnym fundamentem do budowy relacji między państwami. Nasi uczniowie nie tylko sporo dowiedzieli się o historii Humania oraz o powstaniu styczniowym na Humańszczyźnie, ale także mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak otwiera się nowy etap stosunków między narodami: polskim a ukraińskim. Takie lokalne ,,dobre partnerstwo” często jest punktem wyjścia do budowy relacji ogólnonarodowych.
Laura K.