- Opublikowano: 19 listopad 2012
- Odsłony: 1273
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie już od trzech lat organizuje dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Młodzieżowe Akademie. W ubiegłym roku uczęszczaliśmy na Młodzieżową Akademię Prawa, natomiast w tym roku zdecydowaliśmy się na coś nowego, tj. Młodzieżową Akademię Bezpieczeństwa.
Dnia 13 listopada 2012 r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Wydarzenie to zostało połączone z I Podkarpackim Młodzieżowym Świętem Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Program dnia przedstawiał się następująco. O godzinie 10.00 nastąpiła inauguracja MAP i MAB, wręczenie indeksów uczestnikom oraz krótki konkurs wiedzy o służbach mundurowych przygotowany przez studentów WSPiA członków koła naukowego bezpieczeństwa wewnętrznego Pro Securitas oraz konkurs wiedzy o prawie, do którego zagadnienia układali członkowie koła naukowego LEX.
Od godziny 11.00 do 13.00 trwały wykłady w auli. Składało się na nie w pierwszej kolejności uroczyste otwarcie imprezy przez Rektora Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Szefów Służb Mundurowych województwa podkarpackiego. Następna w kolejce była prezentacje ogólnopolskiego programu Profilaktyka a Ty oraz spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt. „Sekret” grupy przemyskiej PaT.
Po około półgodzinnym przedstawieniu podjęto dyskusje dotyczącą współczesnych zagrożeń młodzieży pod hasłem „ Moda na życie bez nałogów”. Jej moderatorami byli prof. dr hab. Czesław Kłak z WSPiA oraz insp. Grzegorz Jach, doradca Komendanta Głównego Policji ds. promocji Policji. Głos w sprawie zabrali Zastępca Prokuratora Apelacyjnego w Rzeszowie dr Andrzej Kiełtyka, ppłk mgr Andrzej Leńczuk – Dyrektor Zakładu Karnego Rzeszów Załęże, Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie mł. insp. mgr Andrzej Bodzioch oraz mgr Katarzyna Górka i mgr Grzegorz Polański, psycholodzy z Centrum Medycznego Medyk.
W czasie, gdy w budynku „A” trwały przemówienia i dyskusje, w budynku „B” odbywała się prezentacja stanowisk wystawienniczych. Uczniom szkół średnich prezentowali się przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Służby Celnej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Narodowych Sił Rezerwowych, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Służby Ochrony Kolei. Na każdym ze stanowisk można było zobaczyć, jakich narzędzi i broni używają poszczególne służby i w jaki sposób należy się poprawnie nimi posługiwać.
Pokazy resuscytacji i udzielania pierwszej pomocy, prezentacja metody biofeedback, badania okulistyczne, pomiary ciśnienia, pomiar glukozy oraz BMI fundowało Centrum Medyczne Medyk.
Firma doradczo-szkoleniowa „Wilk Tactical” zajmująca się szkoleniami z zakresu posługiwania się środkami przymusu, bronią palną oraz prowadzeniem różnorakich treningów prezentowała swoją działalność, uzbrojenie oraz oporządzenia taktyczne.
Również studenckie koła naukowe miały swoje stanowiska wystawiennicze. Członkowie Koła Kryminalistyki i Kryminologii pokazywali pracę laboratorium, zastosowanie specjalistycznego sprzętu m.in. wariografu, videospektrokomparatora i kilku innych.
Na parkingu przed budynkiem „A” od godziny 13.00 serwowana była grochówka wojskowa ciesząca się dużą liczbą chętnych.
W godzinach od 13.30 do 15.30 nastąpiła prezentacja sprzętu będącego na wyposażeniu służb m.in. robot pirotechniczny, patrol konny, symulator zderzeń i alkogogle.
Odbył się także pokaz eskorty VIP w sytuacji zagrożenia oraz wykorzystanie psów do czynności służbowych.
W tym samym czasie na parkingu przed budynkiem „C” Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Rzeszowie przygotowała pokaz gaszenia płonącego samochodu, natomiast w budynku „C” na hali sportowej odbywały się pokazy egzaminu sprawnościowego do policji, w których można było wziąć udział, jak również poznać techniki obezwładniania oraz kickboxingu.
Na zakończenie Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłoszone zostały wyniki konkursu wiedzy o służbach mundurowych i o prawie oraz wręczenie nagród laureatom.
Ostatnim punktem programu był spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. „A jednak strzelę...” w wykonaniu Grupy Teatralnej ORATOIRUM z Przemyśla.
Podsumowując, dzień uważamy za bardzo udany. Czekamy z niecierpliwością na kolejne zajęcia w ramach Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa.
Magdalena Ryznar